SPOR KULÜPLERİ VE SPORCULAR İÇİN MENTÖRİNG & NLP İLE BAŞARI

Günümüzde gelişmiş birçok spor kulübü,  kulüp içi ve kulüp dışı doğru iletişimi destekliyor ve kurumsal hedeflere ulaşmada süreci kısaltan, NLP alanında güvenilir kişilerin  ellerinde ki bir mentörlük yapısına, kulübün mentörlük birimini emanet ediyorlar.
Spor dünyası artık endüstriyel bir sektördür. Yönetim, hizmet, organizasyon ve sportif  faaliyetlerde NLP'ye duyulan gereksinim olmazsa olmaz bir başarı gerçeği olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada, başarılı bir çok profesyonel kulüp, büyük organizasyonları, planlama, kritik dönemleri atlatma, ve  sporcuların bireysel performanslarını optimum düzeyde açığa çıkarma yada hedeflerine ulaşma süreçlerinde NLP tekniklerinden yararlanmaktadır.Hedefe yönelik sonuçlar almada doğru stratejiler uygulayan, mind map (zihin haritaları)  üzerinden bir beyin fırtınası ekibi oluşturularak, bu ekibe  dinamik, çağdaş ve bilimsel  eğitimler veriliyor.
Mentoring, olarak adlandırılan ve insanın düşünce süreçlerine göre uygulanan motivatörlük, NLP’ nin spor alanındaki en belirgin uygulamasıdır. Sporcuların  performanslarının istenilen yönlerdeki değişimini  sağlamaya yönelik  olarak yapılan danışmanlık, rehberlik ve yol göstericilik çalışmasıdır.
NLP’ nin nimetlerinden  en çok yararlanan kesim spor dünyasıdır. Çünkü NLP’ nin varsayımlarından birisine göre “  İnsanlar istedikleri değişiklikleri gerçekleştirmek için  gereken bütün kaynaklara zaten sahiptirler.”  Yapılması gereken  bu kaynakların yerini bulmak ve onlara erişmede  NLP tekniklerini uygulamaktır.
Bir diğer NLP varsayımına göre “dünyada mümkün olan her şey benim içinde mümkündür. Eğer bir insan belli bir davranışı sergileyebiliyorsa bu davranışı yapabilmek  benim içinde mümkündür.”
Bunlar gibi on tane daha  NLP varsayımından yararlanabilmek için bile mentöring gereklidir. Zira NLP teknikleri bu varsayımları kolayca hayata geçirebiliyor. Örneğin 2004 yılında PGA golf organizasyonunda 96. Sırada yer alan Mc Dowell kısa bir NLP eğitimi ile 6. Sırada yarışları tamamladığında söyledikleri şunlar. “yarışları 1. Sırada tamamlayan matt Harborn’ un NLP eğitimi aldığını duyunca bende bu eğitimi almaya karar verdim. Eğitim sonunda elimi kolumu bağlayan şeyin düşünce ve duyguların nasıl oluştuğunu  ve beynin sınırsız gücünü bilmiyordum. Şimdi NLP teknikleriyle, iç disiplin ve motivasyonumu kendim istediğim gibi yönetebiliyorum.” .

Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir