Kalsiyumun ana kaynağı süt ve süt ürünleri değildir!

Sütün ham maddesi olan “yeşillik” ve bitkilerden gerektiği kadar kalsiyumu sağlarız.
Bir su bardağı süt 8 yaşındaki bir çocuğun günlük vitamin ve mineral ihtiyacına yeterlidir.
Fazla Kalsiyum Böbrek Taşlarına Sebep Olabilir.
İçeriğinde bolca kalsiyum bulunan sütün aşırı tüketilmesi vücuda fazlaca kalsiyum vermesi demektir. Çocukların ve yetişkinlerin kemiklerinin gelişimi ve sağlığı için süt yararlı olsa da fazla kalsiyumu vücut eritemediğinden böbreklerde taş oluşumu yapar.
Fazla Süt Tüketiminden Dolayı Demir Eksikliği Oluşabilir.
3 yaşın altındaki çocuklarda çok süt tüketimi demir eksikliği rahatsızlığına neden olur. Uzmanlara göre 2 yaşın altındaki çocuk kesinlikle inek sütü içemezken bu 2 yaşından sonra günde bir çay bardağı kadar süt içebileceğini göstermektedir.
Çok Fazla Süt Tüketmek Çocukların İştahının Kapanmasına neden olur.
Bazı çocuklar süt içmeyi çok sevdikleri için sürekli süt tüketmek istiyorlar. Yapılan araştırmalara göre fazla süt tüketimi çocuklarda iştah kaybına sebep olarak başka gıdalarla çocukların irtibatlarını kesmesine neden olur.
Yüksek gıda içeriği olan ürünlerle beslenen çocuklar ve sadece süt ile beslenen çocuklar arasında yapılan araştırmalara göre sadece süt ile beslenen çocukların zeka seviyelerinin diğer çocuklara göre daha düşük ve vücut yapılarının da daha güçsüz ve dengesiz olduğu gözlemlenmiştir.

Çocuklarda beyin çeyreklerini geliştirme ve korelasyonu eğitimleri için