Karar vermenin gücü…

Soichiro Honda, yoluna çıkan bir takım çok büyük engelleri sadece yarışta amacına ulaşmak için konan engeller olarak görmeye karar verdi (1938). Toyoto ya segman satma rüyası ilk denemesinde başarısız oldu ama vazgeçmedi. Çünkü o başarının anahtar formülünü biliyordu.

a) Ne istediğine karar verdi.  

b)Eyleme geçti.

 

c) Planı başarısız olduğunda bile, nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığına dikkat etti. Değerlendirmelerde bulundu, kalibrasyon yaptı.
d) Yaklaşımını değiştirmeyi sürdürdü, Peşinden gittiği şeylerin yolunda esnek oldu, farklı çözümler üretti. 2 yıl sonra Toyotaya segmanları satmayı başardı. Savaş nedeniyle çimento bulamadı. Piston fabrikasını yapamadı. Çimento yapmanın başka bir yolunu arkadaşlarıyla bulup fabrikayı yapıp üretime başlar, fakat bombardımanda yıkılır. Tekrar yapar. Bu kez deprem yıkar. Çim biçme makinesinden motosiklet yaptı. Arkadaşlarına sattı, motor lar bitince 18.000 bisikletçiden 3000 bisikletçi buna para gönderdi, yaptığı beğenilmedi, yaklaşımını değiştir di, daha küçük bisiklet üretti ve başardı. Şimdi 100.000 kişi çalıştırıyor.
Karar verdiğimiz anlar, Geleceğimizin şekillendiği anlardır. Yaşamımızı değiştirmenin tek yolu gerçek bir karar vermektir… 

 

Article Global Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Eli Pets

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>