Nlp Uzmanları ile Psikologlar Arasındaki, DNA Sarmalı & Uyumu

Dostane bir ilişki kurmak yada uyum sağlamak bilinç dışı düzeyde sorumluluk taşımayı gerektirir. Güven ve anlayış ortamı yaratma becerisidir iletişim…
Ruh halimizi, fizyolojimizi  ve davranışlarımızı belirleyen  sinyaller bilinç dışımızdaki kayıtlardan gelen olumsuz deneyimler ve kayıtlar harekete geçtiklerinde olumsuz davranışlara ve iletişim sorunlarına yol açar.
Algı filtrelerimizi değiştirdiğimizde olayları ve insanları oldukları gibi değil yeni filtrelerimizin ahlak boyutuna göre algılamamıza neden olur.
Gerçek değişim ancak bilinç dışı düzeyde gerçekleşebilir. Bilinç dışı hazır değil yada istemiyorsa değişim geçicidir. Ancak meditasyon, trans, hipnoz, yaratıcı zihinde canlandırma, yönlendirilmiş imgeleme gücü yada telkinlerle bilinç dışı hazır hale getirilebilir.
NLP her insanın kendine özgü  bir kodu olduğu varsayımıyla hareket ederek her insana özel çözümler sunar. Sizinle aynı özelliklerde ikinci bir ikiziniz  yoktur. Eş yumurta ikizlerinde bile bu sonuç geçerlidir. Her insan kompleks bir yazılım örneğidir.
Psikologlar, psikiyatrisiler insanları; paranoyak, panik
atak, şizofren gibi gruplarda kategorize ederek incelerler. Size bu kategoriye göre çözümler sunarlar.
Her insan psikologuna kendi algı filtrelerine göre, kendisini anlatır. Psikologunuzda kendi algı filtrelerine göre  sizi anlar. Bu verilerin aynı çizgide çakışması güç bir olasılıktır. Her birimizin  üzerinde gözükmeyen örfler, adetler, inançlar gibi  çevre baskıları vardır. Bu nedenlerle bile kendi sorunlarımızı tam olarak anlatamaz, ifade edemeyiz. Her psikologun anlattıklarımızı farklı algılamasının nedeni de budur.
Oysa NLP uzmanlarının kişiye özel çözümleri vardır. Bu çözümler, samimiyetle psikologlarca da kabul edilebilir  bulunduğunda, farklı gibi görünen terapi disiplinlerinin aslında birbirlerinin tamamlayıcısı oldukları anlaşılır.
NLP’ nin ve psikologların terapi yöntemlerini bu nedenle ben , birbirlerini tamamlayan biyolojideki DNA sarmalının birer yarısı olarak görüyorum…

Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir