Spor

Sistem NLP (Neuro Linguistic Programming) üzerine kurulmuştur. NLP kendi alanında mükemmelliği yakalama, ve versiyonunun en iyisi olmanın beyin paternlerini kuran, onun yollarını açan yeni yüzyılın çağdaş bilim ve sanatıdır. NLP, Sporda ki hazırlık çalışmalarının fiziksel antrenman dışında zihinsel olarak da,

yapılabileceğini söyler.

NLP modern dünyadaki en gelişmiş insan davranışları değişim teknolojisidir. Mentoring, olarak adlandırılan ve insanın düşünce süreçlerine göre uygulanan motivatörlük, NLP’ nin spor alanındaki en belirgin uygulamasıdır. Mentöring özellikle spor dünyasında ki adı ile motivatörlük NLP’nin spor alanına uyarlanmış halidir. Sporcuların performanslarının istenilen düzeyde değişimini sağlamaya yönelik yapılan danışmanlık, rehberlik ve yol göstericilik çalışmalarının tümünü içerir.

Sporcuların  performanslarının istenilen yönlerdeki değişimini  sağlamaya yönelik  olarak yapılan danışmanlık, rehberlik ve yol göstericilik çalışmasıdır.
NLP’ nin nimetlerinden en çok yararlanan kesim spor dünyasıdır.

Araştırmalar insan beyninin gerçek anlamda hiç yaşamadığı bir deneyimi yalnızca hayal ederek, tıpkı gerçekmiş gibi algıladığını göstermiştir. Hiç yaşamadığı bir deneyimi hayal eden bir kişiyle, bu deneyimi gerçekten yaşayan bir kişi karşılaştırıldığında, ikisinin beynindeki algının yani nöron bağlantısının, birbiriyle aynı olduğu görülmüştür. Bu örnek, insan beyninin kendisini gerçek dışı bir bilgi üzerinden koşullanmasına bağlı olarak, olumlu ve gerçek bir durum yaratabilme potansiyelini göstermektedir. Bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, bilinçaltı onu yapmak üzere çözümler bulmanıza yardım için çalışmaya başlar, bu sayede zihniniz o düşünceyi yapmanın bir yolunu mutlaka bulur…

Sonuç olarak,bir şey zihninizde olabiliyorsa o madden de gerçekleşecektir…

İnsanlar, kendi deneyimlerine özgü bir takım inanç kalıpları geliştirirler. zihinsel olarak engel oluşturan bu inanç kalıpları oluşmuşsa, sorunun çözümü için öncelikle bu süreçteki prosedürlerin değiştirilmesi gerekir…

Çünkü NLP’ nin varsayımlarından birisine göre

“  İnsanlar istedikleri değişiklikleri gerçekleştirmek için  gereken bütün kaynaklara sahiptirler.”  Yapılması gereken  bu kaynakların yerini bulmak onlara erişmek  ve NLP tekniklerini uygulamaktır.
Bir diğer NLP varsayımına göre ;

dünyada mümkün olan her şey benim içinde mümkündür. Eğer bir insan belli bir davranışı sergileyebiliyorsa bu davranışı yapabilmek  benim içinde mümkündür.” Tanıdığımız ve hayranlık duyduğumuz yüzlerce insan 21. yüzyılın en önemli keşiflerinden olan NLP’ yi kullanıyor.

Galatasaray’ın UEFA şampiyonluğu kazanıp Türkiye’de kupalara ambargo koyduğu dönemde, 12 Dev Adam’ın Avrupa 2.’liğine ulaştığında, 3 Dünya 5 olimpiyat rekoru kıran haltercimiz Nurcan Taylan, ve olimpiyatlarda 3 olimpiyat madalyası alan haltercimiz Halil Mutlu; NLP Neuro Lingustic Programming eğitimi almışlardır.

Spor için 1 cevap

  1. Geri izleme: Nlpbus.com « BusNlp

Yorumlar kapalı.