Özgüven

Bireysel >> Terapiler >> Özgüven

Özgüven; Ben değerliyim ve yeterliyim inancını bilinçaltının özümsemesidir.

Bireylerin kendilerini pozitif ve gerçekçi bir bakış açısıyla değerlendirebilmesi, daima kendini sevip kendine değer vermesidir.

bahtiyar kürklü Yaşamda karşılaştığımız zorluklarla gerçekçi bir biçimde baş etmemizi sağlayan en temel özelliklerden birisi özgüvendir. Özgüveni yüksek bireyler, karşılaştığı zorluklar karşısında baş etme becerileriyle ve başarılarıyla herkesin takdirini alır. Özgüven, enerjimizi ve gücümüzü arttırarak, başarı için bizi daha fazla çaba sarf etmeye güdüler. Eylemlerimizin sonucu başarılı olsun ya da olmasın, çabalarımızla gurur duymamızı ve onlardan keyif le ders almamızı sağlar.

Okulda, iş yaşamında veya günlük yaşamda, başarının ya da başarısızlıkların en büyük belirleyicilerinden birisi özgüven kavramıdır..

Özgüvenli birey kendinin ye

terli olduğunu düşünür. Yaşadığı olayları kontrol edebileceğine dair inancı tamdır, Kendini olduğu gibi kabul eder. Kendiyle barışıktır. Kendini tanır.

Yaşamımız boyunca bazı kararlar alırız. Bu kararlarda bazen yakınlarımızdan onay alamadığımız da olur. Önemli olan, tümüyle başkalarının onayına bağlı olmayan bana özgü, kişiye özel standartlar ve değerler geliştirmektir. Kişinin öz değerlerini geliştirebilmesi,  kendi yaşamına ait kararların sorumluluğunu alabilmesiyle mümkündür. Başarı çoğu kez tatmi

n edici olabilir ama bizi daha değerli yapmaz. Değer her insanın sahip olduğu ve her insanın doğasında olan bir özelliktir. Her insan, bir takım alanlarda başarılı ya da değildir.

Özgüven Nedir?
Öz Saygı Nedir?
Özgüven Eksikliği…

Bu konuda bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Özgüven için 1 cevap

  1. Geri izleme: Nlpbus.com « BusNlp

Yorumlar kapalı.